MIMOBĚŽNĚ

Rubrika "MIMOBĚŽNĚ" má za cíl představovat menší nezávislé nakladatele stojící tak trošku mimo hlavní žánrové kategorie. Jelikož naše rodinné Knihkupectví Jana Zábrany patří mezi menší nezávislá knihkupectví, rádi s těmito nakladateli spolupracujeme a dáváme prostor jejich knihám.

Nakladatelství Revolver Revue

Revolver Revue je český čtvrtletně vydávaný kulturní časopis založený v roce 1985 pod názvem Jednou nohou. Od roku 1986 vychází pod svým současným jménem. Pod značkou časopisu jako Edice Revolver Revue vycházejí od roku 1988 také knihy.

Nakladatelství MERIDIONE

Nakladatelství Meridione se zrodilo jako bláhový nápad a postupně skutečně vzniklo z přání dělat knihy, které chceme dělat, a tak, jak je chceme dělat, a neztrácet dál čas s tím, co se nám dělat nechce. 
Abychom mohly za podobu edičního plánu ručit vlastními vědomostmi a vlastní zkušeností, orientujeme se, alespoň zatím, na autory a literatury románského jihu, na jazykovou i geografickou oblast, kterou máme nejlépe zmapovanou a pro kterou se můžeme stát spolehlivými průvodci. Naší vlajkovou lodí je literatura italská, či lépe řečeno ta, jež vznikla a vzniká na území Itálie. Italianistická edice na českém knižním trhu chybí a její vybudování je jedním z našich cílů.
Současně bychom našim čtenářům rády zprostředkovaly i informace o italských reáliích, které jsou bohužel často zkreslovány či zjednodušovány na základě předsudků a názorových klišé, jejichž obětí se jih stává častěji než sever. 

Nakladatelství Euskaldun

Jsme mladé české nakladatelství založené roku 2021. Naším hlavním cílem je vydávání překladových knih z malých a přehlížených jazyků. Chceme hledat a propagovat kvalitní literaturu, která si za současných okolností jen těžko hledá cestu k českému čtenáři, a to jen proto, že je psaná v jazycích, které nepatří mezi světově rozšířené. 

Název EUSKALDUN jsme si vypůjčili z baskičtiny a je možné jej přeložit jako „baskicky-hovořící“, stejně tak jako „Bask“. Z onoho – zároveň prastarého i velice současného – jazyka jsme nevybírali náhodou. Baskičtina pro nás do určité míry symbolizuje smysl naší práce: jde o jazyk, který si svou existencí už několik tisíciletí nemůže být vůbec jistý, jazyk, kterému politické okolnosti nikdy příliš nepřáli, jazyk, který je však natolik zakořeněn do kultury baskického národa, způsobu života a přemýšlení jeho lidí, že se jej nikdy žádnému Frankovi (a dalším psychopatům podobného ražení) nepodařilo vymýtit.