Návrat P. Josefa Toufara do Číhoště po 65 letech

Kód: 307722
Neohodnoceno
420 Kč
VYPRODÁNO
Položka byla vyprodána…

Kniha Návrat P. Josefa Toufara do Číhoště po 65 letech /ve fotografii a textech/ vypráví jedinečný příběh, který se sice odehrál v komunistické minulosti, ale jeho jisté vzkříšení, pokračování a doslovování se odehrává v naší současnosti.
Dokumentárně reportážní snímky českého fotografa Petra Neuberta a dalších, především Martina Andrleho, se potkávají s texty, které odkazují k místní historii, dramatickému osudu vysočinského faráře Josefa Toufara ik jeho nadějeplnému návratu po 65 letech od násilné smrti.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Kniha Návrat P. Josefa Toufara do Číhoště po 65 letech /ve fotografii a textech/ vypráví jedinečný příběh, který se sice odehrál v komunistické minulosti, ale jeho jisté vzkříšení, pokračování a doslovování se odehrává v naší současnosti.
Dokumentárně reportážní snímky českého fotografa Petra Neuberta a dalších, především Martina Andrleho, se potkávají s texty, které odkazují k místní historii, dramatickému osudu vysočinského faráře Josefa Toufara ik jeho nadějeplnému návratu po 65 letech od násilné smrti. Návratu na Vysočinu, odkud byl v lednu 1950 za tmy unesen příslušníky komunistické Státní bezpečnosti, brutálně mučen a zavražděn. Dokumentární fotografie s doprovodnými texty nás autenticky informují o dějích, u kterých nemohla být široká veřejnost přímo přítomna: o exhumaci na ďáblickém hřbitově v listopadu 2014, o antropologickému výzkumu ostatků, výrobě kovové schrány na ostatky mučedníka či budování hrobu v číhošťském kostele. A především zpravují o radostné třídenní slavnosti v Číhošti 10. – 12. července 2015, při které byl P. Toufar slavnostně pohřben, za účasti představitelů církevního a veřejného života a za mnohatisícové účasti poutníků.
Editorem knihy je Miloš Doležal a autorem úpravy knižní grafik Luboš Drtina. Kniha obsahuje texty, promluvy, reflexe, úvahy, modlitby a básně těchto autorů: kardinála Dominika Duky, královehradeckého biskupa Jana Vokála, historika P. Tomáše Petráčka, archeologa Jana Havrdy, architekta Norberta Schmidta, bývalého pražského primátora Tomáše Hudečka, Evy Vorlíčkové, Ondřeje Boháče, Slavomíra Kudláčka, Víta Slívy, Miloše Doležala a praneteře P. Toufara Jitky Cvetlerové.

Doplňkové parametry

Kategorie: Osobnosti a osudy
Autor: Miloš Doležal ed.
EAN: 9788027013166
Jazyk: cze
Počet stránek: 158
Druh produktu: kniha, brožovaná vazba
Rok vydání: 2017
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Bezpečnostní kontrola

Vrch Melechov je mytickým vladařem našeho kraje. Žulově pevným středem trojúhelníku krajiny mezi Humpolcem, Lipnicí a Ledčí nad Sázavou. Melechov jako svědek minulosti i strážce paměti. Od pradávna přitahoval. Husité, kteří se na jeho vrcholu ve 15. století setkávali, jej přejmenovali na biblický Oreb. Ve středověku v jeho úpatí vedla obchodní cesta z Jihlavy do Hory Kutné. Za II. světové války se v jeho lesích skrývali odbojáři. V tomto koutu vlasti našel azyl A. B. Svojsík, zakladatel skautingu u nás a bájnou Sluneční zátoku objevil spisovatel a pedagog Jaroslav Foglar. V tomto kraji působil a žil kněz a mučedník komunismu Josef Toufar, hrdina protinacistického odboje Karel Pulec, válečný pilot RAF Bohumil Fiřt. Narodili se zde hudební skladatelé Gustav Mahler a Zdeněk Fibich a své skladby psal Petr Eben. Malíř Jaroslav Panuška a spisovatel Zdeněk Matěj Kuděj melechovskou krabatinu protoulali a zachytili ve svých dílech. Básník Ivan Martin Jirous na Melechov sice nikdy nevystoupil, ale psal o něm ve svých dopisech z komunistického vězení a toužil jej zdolat ještě nedlouho před svojí smrtí. A právě ve stínu Melechova  se na počátku nového století a tisíciletí setkali přátelé, rodáci i obyvatelé, kterým nebyl lhostejný jejich domov. A poznáváním jeho minulosti i tvůrčím, uměleckým přístupem chtějí pečovat o jedinečný kulturní a duchovní odkaz tohoto území.

K četným aktivitám spolku patří i vydavatelská činnost.