Lid versus demokracie

Kód: KOS255982
Neohodnoceno
Značka: Prostor
349 Kč
Skladem - dodání do 4 dnů
Proč je naše svoboda v ohrožení a jak ji zachránit

Detailní informace

Detailní popis produktu

Autoritářští populisté po celém světě - od Indie po Turecko a od Polska po Spojené státy - rozšiřují a upevňují svůj politický vliv a moc. Máme-li porozumět tomu, jak velkou hrozbu tento vývoj představuje a jak se mu lze bránit, musíme nejdříve pochopit příčiny atraktivity a stability, jimž se liberální demokracie po druhé světové válce v globálním měřítku těšila, a popsat tendence, jež tuto stabilitu v konečném výsledku narušily. ­Yascha Mounk spatřuje klíčový problém v odloučení obou bytostných složek liberální demokracie, tedy garantování lidských a občanských práv na jedné straně a schopnosti řídit se aktuální lidovou vůlí na straně druhé. Narušením rovnováhy, jež je pro liberální demokracii životně nutná, vznikají dvě problematické formy: nedemokratický liberalismus, v němž obyvatelstvo ztrácí vliv na počínání politických elit, a neliberální demokracie, v níž vůle lidu potlačuje práva jednotlivců a menšin.
Autor se snaží vystihnout specifické příčiny, jež posilují přitažlivost autoritářských programů, a navrhuje konkrétní kroky do budoucna, zahrnující též nastolení tolerantního, inkluzivního pojmu národa.

Doplňkové parametry

Kategorie: Společenské vědy
Autor: Yascha Mounk
EAN: 9788072604203
Jazyk: cze
Počet stránek: 384
Druh produktu: kniha, brožovaná vazba
Rok vydání: 2019

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Bezpečnostní kontrola

První polistopadové soukromé nakladatelství PROSTOR založil Aleš Lederer v prosinci roku 1989 jako pokračování samizdatové edice Prostor a stejnojmenné revue, která vycházela od roku 1982 v nepravidelných periodách. Vedle beletrie se orientuje na historii a kulturní dějiny s přesahem do ostatních společenskovědních oborů.

PROSTOR vždy usiloval o kultivaci a udržení prostoru svobody ve společnosti. Mnoho z jeho vydaných knih mělo v tomto ohledu významný společenský dopad. Prvním titulem, které nakladatelství vydalo na začátku ledna 1990, byla Politická emigrace v atomovém věku Pavla Tigrida. Snaha zpřístupňovat čtenářům důležitá díla vydržela PROSTORU do dnešních dnů. Redakce vybírá tituly, jež pojednávají o svobodě a brání ji – ať jsou to díla beletristická nebo literatury faktu.